fbpx
Wstecz

Historia Weryfikatora Etykiet – Czyli ile może kosztować błędna nalepka.

Procesy logistyczne i transportowe często są traktowane jako mało istotny element biznesu. Przy aktualnym poziomie cen przesyłki, mało kto zastanawia się jaki wpływ na jego przychody mają sprawy związane z pakowaniem i transportem wyprodukowanych towarów. Okazuje się jednak, że w pewnych sytuacjach błędne oznakowanie towaru może mieć poważne konsekwencje finansowe.

Etykieta ma znaczenie

Z tego typu problemem mierzył się jeden z naszych wieloletnich partnerów. Firma produkująca izolacje techniczne na eksport ma kontrakt z zagranicznym odbiorcą, który bardzo mocno wyśrubował standardy oznakowania towaru. Okazało się, że jeśli wykryją choć jeden karton z niepoprawną etykietą to odsyłany jest cały transport do weryfikacji i ponownego zapakowania. Oznacza to ogromne koszty i opóźnienia w dostawie. Aby uniknąć tego typu niepotrzebnych problemów, nasz klient zdecydował się na wdrożenie systemu, który kontroluje proces pakowania i ogranicza szansę pomyłki do minimum. Wspólnie przygotowaliśmy dedykowane oprogramowanie które rozwiązało problem i znacząco usprawniło proces pakowania.

Wnikliwa analiza zagadnienia

Naszą prace w projekcie zaczęliśmy od wnikliwej analizy procesu pakowania. Zidentyfikowaliśmy z jakich etapów się składa oraz jak wygląda jego planowanie i przebieg. Okazało się, że najistotniejszym elementem jest zapewnienie zgodności etykiet na produktach z etykietą, która znajduje się na opakowaniu zbiorczym. Etykiety były bardzo podobne wizualnie i rozróżnienie ich wymagało analizy numerów, które się na nich znajdują. Utrudniało to szybką wzrokową analizę i ocenę czy dana etykieta odpowiada aktualnie pakowanemu produktowi. Na szczęście oprócz numeru na etykietach znajdują się kody kreskowe, był to ważny punkt przy konstruowaniu założeń systemu.

Wspólnie z klientem uznaliśmy, że system musi zawierać dwie podstawowe funkcje:

  1. Podpowiadanie, jaka powinna być kolejna etykieta, tak aby pracownik nie musiał zastanawiać się, po którą sięgnąć.
  2. Sprawdzanie, czy naklejona przez pracownika etykieta jest poprawna.
Weryfikator etykiet w trakcie pracy.
Weryfikator etykiet w trakcie pracy.

 

Podpowiadanie sekwencji etykiet

System jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Składa się z ekranu dotykowego i skanera kodów paskowych. Po zalogowaniu pracownika i wyborze planu pakowania, aplikacja wyświetla na ekranie ilustrację etykiety, która powinna być naklejona na kartonie. Następnie pracownik skanuje etykietę i umieszcza ją na opakowaniu. Po zeskanowaniu etykiety system wykrywa, jaka powinna być kolejna etykieta i pokazuję ją na ekranie. W ten sposób system przeprowadza pracownika przez całą sekwencję naklejania etykiet paczka po paczce. Po zakończeniu zlecenia pakowania pracownik jest informowany o pomyślnym wykonaniu planu.

Informowanie o błędach

W przypadku wykrycia błędnej etykiety, system informuje pracownika o zaistniałym błędzie wyświetlając odpowiedni komunikat. Oznacza to konieczność wprowadzenia poprawki, którą musi zatwierdzić mistrz. Jak widać, konieczne było wprowadzenie poziomów uprawnień oraz autentykacji dla poszczególnych ról. Wprowadzenie autoryzacji dla obsługi błędu, pozwoliło na kontrolę i weryfikację przyczyny występowania pomyłek.

Dane pod kontrolą

W systemie zakodowaliśmy informacje o materiałach, które są pakowane oraz ilości sztuk, które mieszczą się w kartonie. Było to istotne, ponieważ materiały różnią się wielkością i w jednym kartonie znajduje się różna ilość sztuk. Mistrz przed uruchomieniem pakowania, definiuje ile i jakich kartonów należy spakować, aby skompletować zamówienie. Dodatkowo, system pozwala na wygodny import danych z systemu SAP, co automatyzuje definiowanie koniecznych zamówień do realizacji.

Oklejone i zapakowane produkty.
Oklejone i zapakowane produkty.

 

Jedno rozwiązanie na wiele problemów

Dzięki zastosowaniu kompleksowego podejścia do tematu, udało się w krótkim czasie wypracować rozwiązanie i zbudować skuteczne narzędzie do jego realizacji. W realizacji naszych projektów, nie skupiamy się tylko na stronie technicznej, ale zarówno na funkcjonalnej i biznesowej. Byliśmy świadomi strat, jakie generują nieprawidłowo oklejone kartony. Poza samym oprogramowaniem, dostarczyliśmy również platformę sprzętową w postaci ekranu dotykowego, skanera oraz niewielkiego komputera, który zapewniał nam obsługę i komunikację z aplikacją serwerową. Wszystko umieściliśmy na ergonomicznym, przenośnym stelażu na kółkach, ponieważ rozwiązanie jest stosowane do pakowania konkretnego produktu, a potem przenoszone do miejsca przechowywania.

Wiele zastosowań

Opisywane rozwiązanie może służyć do weryfikacji etykiet podczas pakowania, ale nie tylko. Można użyć go wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z kodami kreskowymi i mamy potrzebę mobilności. Szczegółową logikę i interfejs użytkownika można dostosować do konkretnego zadania. Rozwiązania, które budujemy, charakteryzują się zawsze dużą elastycznością i skalowalnością. Równie dobrze, można rozszerzyć system o wielokrotność urządzeń i zarządzać danymi z jednego miejsca.

Dedykowane oprogramowanie to odpowiedź na konkretną potrzebę

Tworzone przez nas, oprogramowanie dedykowane, pozwala na ograniczenie funkcjonalności do tych prawdziwie niezbędnych i przynoszących konkretną wartość. Nasz zespół, zawsze jest nastawiony na rozwiązanie problemu u jego źródła i wymiarowanie skali projektu do jego rzeczywistej wartości. Zapraszamy do spotkania i omówienia pomysłu na projekt aplikacji, czy też złożonego rozwiązania IT. Znajdziemy najbardziej optymalne rozwiązanie, takie jak w przypadku weryfikatora etykiet.

Kartony oznaczone etykietami.
Kartony oznaczone etykietami.
Autor: Grzegorz Drzewiński -

RESZTA Z AKTUALNOŚCI

Podpis elektroniczny, po co mi to?

Jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do organizowania sobie życia online. Zakupy w internecie, bilety na samolot, przelewy bankowe, to sprawy, które coraz częściej ...

2019-05-16 Czytaj więcej

Pomoc zdalna, docieramy z prędkością światła – światłowodem.

Codzienna praca na komputerze bardzo często polega na korzystaniu z przeróżnych aplikacji i programów takich jak systemy CRM, pakiet Office, Outlook czy chociażby przeglądarki ...

2019-05-08 Czytaj więcej

Opieka informatyczna to nie serwis

Opieka informatyczna to nie serwis komputerowy

Często zakres opieki informatycznej jest wprost rozumiany jako serwis sprzętu komputerowego. Najprostszym skojarzeniem, jakie nasuwa się w takiej sytuacji, jest awaria ...

2019-04-19 Czytaj więcej
NEWER POSTSOLDER POSTS

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy naszych specjalistów IT, masz świetny pomysł i szukasz ludzi, z którymi mógłbyś go zrealizować, zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy. Czekamy na Ciebie.

lub

Zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy!
Wprowadź poprawnie numer swojego telefonu Zaznacz zgodę Twój numer został zapisany - oddzwonimy już niedługo