fbpx

Thriller informatyczny

Zaawansowana konfiguracja sieci

Przed katastrofą.

Serwer pod biurkiem i salony sprzedaży, rozsiane w różnych miejscach polski, korzystające z krytycznych zasobów tego serwera. Biurko w odległej od cywilizacji wsi, z wątłym, radiowym dostępem do internetu wykorzystywanym przez okolicznych mieszkańców jako internet domowy. Silniejszy wiatr, powodujący przygasanie żarówek i krytyczny serwer podłączony do tego samego zasilania. Niestabilna konfiguracja sieci. Ludzie przechodzący często obok przewodu sieciowego podpiętego do tegoż serwera. Myślicie, że brzmi to jak początek mrocznego, informatycznego thrillera? Nie, to jedno z wyzwań, które stanęło przed nami.

Prawdziwy problem.

Spotkaliśmy się z klientem i usłyszeliśmy, że to nie działa, a przynajmniej nie działa tak jak powinno. Wszystko działa wolno, konfiguracja sieci jest niepoprawna, a sklepy, które otwierają się niejednokrotnie o 5:00 rano, nie mogą przyjąć towaru, bo nie mają dostępu do serwera, bazy danych i nie mogą przygotować się do następnego dnia sprzedaży. Serwer świadczy usługę aplikacji sprzedażowej i jednocześnie jest serwerem terminalowym. Zgodziliśmy się pomóc. Więcej, już w naszych głowach rodziła się koncepcja bezpiecznego i optymalnego rozwiązania.

Kolokacja.

Obejrzeliśmy miejsce i warunki i jedyną słuszną odpowiedzią jaka nam się nasuwała to kolokacja. Zwróciliśmy się do naszej zaprzyjaźnionej firmy partnerskiej i na bardzo dobrych warunkach wynegocjowaliśmy miejsce dla nowej infrastruktury. Redundantne i bezpieczne zasilanie, redundantne i stabilne łącza internetowe, zabezpieczenia fizyczne, to wymarzone miejsce to zbudowania serca tego systemu.

Serwery, rozwiązania systemowe, konfiguracja sieci.

Drugi serwer, który przejął rolę serwera terminali, a serwer klienta, zaczął pełnić swoją podstawową, aplikacyjną funkcję. Wydajny switch, który połączył oba serwery. Połączenie wszystkich sklepów za pomocą gwiazdy VPN, na koncentratorze umieszczonym wraz z serwerami w kolokacji i niedrogich routerów w poszczególnych oddziałach. Ale to nie wszystko. Ze względu na konieczność zapewnienia pewnego połączenia do kolokacji, routery na końcówkach dobraliśmy tak, aby były wyposażone w modemy GSM LTE, które w razie awarii łącza podstawowego realizują połączenia zapasowe.No i najważniejsze czyli dobrze zaplanowana i optymalna konfiguracja sieci. Te wszystkie element były składowymi nadchodzącego sukcesu.

Realizacja.

Kilka dni przygotowań. Kilka dni na wdrożenie. Jeszcze tylko parę dni na skonfigurowanie końcówek i wielki finał. Sklepy przestały zgłaszać przerwy w dostępie do zasobów, a aplikacja nabrała wiatru w żagle dzięki wykorzystaniu terminala bezpośrednio przy serwerze aplikacyjnym. Poprawiona konfiguracja sieci oraz zdalny dostęp do wszystkiego, pozwoliły nam maksymalnie szybko zareagować w przypadku występowania problemów w przyszłości.

Satysfakcja.

Ucieszył nas telefon od klienta, który poinformował nas, że wszystko działa i nigdy jeszcze aplikacja nie działała tak wydajnie. A co więcej, baza danych służy teraz na bieżąco użytkownikom sklepu internetowego naszego klienta. Bardziej szczegółowo o tym przy innej okazji.

Dygresja.

Ach i zapomniałbym o najważniejszym. Kopia zapasowa wyniesiona do, tak dzisiaj modnej i popularnej chmury. Jednak w tej kwestii wkrótce pojawią się nowe opracowania. Spróbuj, z nami wszystko zaczyna działać poprawnie.

Wiodący producent nasion i artykułów ogrodniczych z oddziałami w całej Polsce.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy naszych specjalistów IT, masz świetny pomysł i szukasz ludzi, z którymi mógłbyś go zrealizować, zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy. Czekamy na Ciebie.

lub

Zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy!
Wprowadź poprawnie numer swojego telefonu Zaznacz zgodę Twój numer został zapisany - oddzwonimy już niedługo