fbpx
Wstecz

Windows Home a Professional – Czy mam właściwą wersję systemu?

Zakup komputera to nie tylko wybór konkretnej specyfikacji technicznej. Oprócz wyboru procesora, pamięci RAM czy karty graficznej, wybieramy też wersję systemu operacyjnego. Jeśli pominiemy różne wersje darmowego systemu GNU/Linux to wybór wersji ogranicza się do systemów Windows Home i Windows Professional. Te dwa systemy różnią się od siebie i są stworzone z myślą o pracy w konkretnym środowisku.

Do domu – Windows Home

To nie jest tak, że jeden system jest lepszy lub gorszy od drugiego. Firma Microsoft celowo stworzyła dwie różne wersje systemu Windows, aby sprostać oczekiwaniom klientów prywatnych, domowych, i tych dla których komputer z systemem Windows ma służyć jako narzędzie w biznesie służące do zarabiania. Wiadomo, że funkcjonalności systemu przydatne w pracy będą zbędne podczas rozrywki lub nauki, dlatego nie musimy za nie dodatkowo płacić. Właśnie o takich użytkownikach myślał Microsoft, tworząc Windows Home.

Dla profesjonalistów – Windows Professional

Windows w wersji Professional jest natomiast dedykowany do pracy, do biznesu. Jeśli komputery w naszej firmie pracują w środowisku Windows to, zgodnie z zasadami licencjonowania Microsoft, powinniśmy korzystać z wersji Professional. Owszem, taki Windows kosztuje więcej, ale daje nam funkcjonalności bardzo przydatne w naszym biznesie, których nie wykorzystamy w środowisku domowym. Jeśli w naszej firmie posiadamy kontroler domeny i korzystamy z usługi katalogowej Active Directory lub innych narzędzi z rodziny Microsoft, to wtedy wszystkie komputery, z systemem Windows Pro, możemy zintegrować z tym środowiskiem i przyporządkować im oraz kontrolować konieczne zasoby i usługi. Windows Home nie daje nam takiej możliwości.

Na temat usług katalogowych (Active Directory) planujemy nieco szerszy artykuł w najbliższym czasie.

Wydłużone wsparcie

Użytkownicy systemu Windows Pro mogą również liczyć na wszystkie aktualizacje oraz na nieco większą pomoc firmy Microsoft, w okresie wsparcia podstawowego i dodatkowego. Korzystając z systemu Windows Home, otrzymamy aktualizacje, te niezwiązane z zabezpieczeniami, tylko w okresie wsparcia podstawowego. Formy wsparcia systemu Windows opisaliśmy bardziej szczegółowo w jednym z naszych wpisów Wsparcie Windows 7 i 8.

Aktualizacje pod kontrolą

System Windows Professional daje nam możliwość wyboru czasu, w którym system ma zainstalować dostępne aktualizacje. Microsoft przygotował to rozwiązanie z myślą o tych użytkownikach, którzy nie chcą przerywać pracy w celu aktualizacji systemu operacyjnego. Wersja Windows Professional pozwala również administratorom na zarządzanie aktualizacjami, jest to przydatne w przypadku gdy korzystamy ze specjalistycznego oprogramowania, które może wymagać dokładnego zarządzania funkcjami systemu operacyjnego. Windows Home zobowiązuje nas do pobrania i zainstalowania wszystkich aktualizacji w ustalonym czasie, którego nie możemy zmienić. Jeśli chcą Państwo zapoznać się z pełną listą różnic między wersjami, to znajduje się ona na oficjalnej stronie naszego partnera Microsoft – Porównaj wersje systemu.

System Windows w biznesie

Jeśli maja Państwo jakieś wątpliwości lub pytania dotyczące wykorzystywania systemu Windows Professional w pracy to gorąco zapraszamy do kontaktu. Chętnie wyjaśnimy jak można wykorzystać możliwości w biznesie, które daje ta wersja. Pomożemy również w zakupie i konfiguracji, a w razie konieczności możemy przeprowadzić migrację z wersji Home do Professional.

Autor: Marcin Surmiak -

RESZTA Z AKTUALNOŚCI

Podpis elektroniczny, po co mi to?

Jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do organizowania sobie życia online. Zakupy w internecie, bilety na samolot, przelewy bankowe, to sprawy, które coraz częściej ...

2019-05-16 Czytaj więcej

Pomoc zdalna, docieramy z prędkością światła – światłowodem.

Codzienna praca na komputerze bardzo często polega na korzystaniu z przeróżnych aplikacji i programów takich jak systemy CRM, pakiet Office, Outlook czy chociażby przeglądarki ...

2019-05-08 Czytaj więcej

Opieka informatyczna to nie serwis

Opieka informatyczna to nie serwis komputerowy

Często zakres opieki informatycznej jest wprost rozumiany jako serwis sprzętu komputerowego. Najprostszym skojarzeniem, jakie nasuwa się w takiej sytuacji, jest awaria ...

2019-04-19 Czytaj więcej
NEWER POSTSOLDER POSTS

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy naszych specjalistów IT, masz świetny pomysł i szukasz ludzi, z którymi mógłbyś go zrealizować, zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy. Czekamy na Ciebie.

lub

Zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy!
Wprowadź poprawnie numer swojego telefonu Zaznacz zgodę Twój numer został zapisany - oddzwonimy już niedługo