Wstecz

UTM – Czy moja firma potrzebuje routera nowej generacji?

Klasyczny router na emeryturę

Jeszcze całkiem niedawno, na brzegu sieci, stawiało się urządzenie dostępowe typu router. Był on odpowiedzialny, za podstawowe mechanizmy bezpieczeństwa, w komunikacji pomiędzy naszą siecią a internetem. Zwiększona liczba zagrożeń oraz sposobów korzystania z zasobów internetu, spowodowała, że urządzenia brzegowe zaczęły pełnić coraz więcej funkcji. Te nowe routery to UTM-y. Czy są dzisiaj niezbędne a tradycyjne routery odeszły do lamusa?

UTM strażnikiem sieci

Zanim zaczniemy odpowiadać na powyższe pytanie, warto wyjaśnić czym jest UTM dokładniej. Rozwinięcie skrótu UTM to w języku angielskim Unified Threat Management, co oznacza wielofunkcyjną sprzętową zaporę sieciową. Jak sama nazwa wskazuje UTM jest zbiorem różnych funkcji i usług zebranych w postaci jednego urządzenia. Większość z tych funkcji odpowiada za podniesienie poziomu bezpieczeństwa sieci oraz zapewnia kontrolę na ruchem przychodzącym i wychodzącym. (Po więcej informacji o podstawach bezpieczeństwa IT zapraszamy do Niezbędnika Internauty)

Wracając do pytania z pierwszego akapitu, odpowiedź brzmi: Tak, UTM jest niezbędnym elementem każdej firmowej sieci.

Postaw mur

Od wielu lat doradzamy naszym klientom różne rozwiązania, umożliwiające zapobieganie zdarzeniom takim jak wyciek poufnych danych, ataki wirusów, spam czy też włamania do sieci. Bardzo często korzystamy z rozwiązań firmy FORTINET, która ma w swojej ofercie urządzenie FortiGate, będące zintegrowaną platformą wielu funkcjonalności odpowiedzialnych za kontrolę bezpieczeństwa sieci.

UTM Fortinet
Rozwiązania firmy Fortinet są łatwe w konfiguracji i zapewniają intuicyjną obsługę panelu administratora.

Daj sobie szansę na przyszły rozwój

FortiGate to zaawansowany UTM chroniący przed wirusami (szerzej o współczesnych możliwościach antywirusowych), atakami i spamem, a także zapewniający kontrolowanie sieci bezprzewodowej, i kontrolę ruchu brzegowego. Monitorowanie pracy aplikacji sieciowych, zdalny dostęp przez sieć VPN, optymalizacja wykorzystania pasma WAN to funkcje kontrolne nad ruchem wchodzącym i wychodzącym. FortiGate daje także możliwość dwuskładnikowego uwierzytelniania z wykorzystaniem tokenów.

Co o tym sądzisz?

UTM-y stają się podstawowymi urządzeniami instalowanymi jako urządzenia brzegowe w firmach. Wypierają powoli zwykłe routery. Zapraszamy do kontaktu, a chętnie pomożemy dobrać urządzenie optymalne dla Państwa firmy. W naszej ofercie mamy szeroką gamę urządzeń w atrakcyjnych cenach wraz z pełnym wsparciem w instalacji i konfiguracji u Państwa w firmie.

Czekamy na komentarze i opinie, odnośnie odejścia routerów na zasłużoną emeryturę.

Autor: Marcin Surmiak -

RESZTA Z AKTUALNOŚCI

Windows Home czy Professional

Windows Home a Professional – Czy mam właściwą wersję systemu?

Zakup komputera to nie tylko wybór konkretnej specyfikacji technicznej. Oprócz wyboru procesora, pamięci RAM czy karty graficznej, wybieramy też wersję systemu operacyjnego. ...

2019-02-15 Czytaj więcej

Audyt IT w pigułce

Lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć – audyt IT w pigułce

Na naszej stronie, znajduje się już artykuł Audyt Oprogramowania – studium przypadku opisuje on przykład przeprowadzonego audytu którego nacisk położony był na temat ...

2019-02-11 Czytaj więcej

wsparcie windows 7

Niedługo skończy się oficjalne wsparcie dla Windows 7 i 8.1

Większość urządzeń i systemów informatycznych ma określony cykl życia. Cykl życia produktu rozpoczyna się w chwili wprowadzenia go na rynek. Najczęściej o końcu życia produktu ...

2019-02-05 Czytaj więcej
NEWER POSTSOLDER POSTS

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy naszych specjalistów IT, masz świetny pomysł i szukasz ludzi, z którymi mógłbyś go zrealizować, zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy. Czekamy na Ciebie.

lub

Zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy!
Wprowadź poprawnie numer swojego telefonu Zaznacz zgodę Twój numer został zapisany - oddzwonimy już niedługo