Wstecz

Oprogramowanie antywirusowe wczoraj i dziś

Często w rozmowach z użytkownikami komputerów, czy to domowych, czy służbowych, pada pytanie, o zasadność używania programów antywirusowych. Każdy wie, że powinniśmy je mieć, że działają w tle i „coś” robią, ale co się stanie, jeśli ich nie będzie? W odpowiedzi słyszę, ściągnąłem darmowy program i mam. Sztuka jest, problem z głowy. Czy jednak oprogramowanie antywirusowe służy tylko do uspokojenia sumienia, czy może jednak służy czemuś więcej?

Antywirus, antywir czyli co?

Program antywirusowy to oprogramowanie, identyfikujące cyberzagrożenia na dysku komputera, na stronach internetowych, na podłączanych i odczytywanych innych nośnikach danych. Tę definicję, może wyrecytować każdy, przeciętny użytkownik popularnego PC-ta, czy też notebooka. Jednak przy wzrastającej ilości źródeł potencjalnych zagrożeń, nie wystarcza już sama analiza danych gromadzonych na dysku twardym. W związku z tym, współczesne oprogramowanie antywirusowe, to taki mały kombajn, składający się z wielu elementów.

Współczesny antywirus, to już nie program, a środowisko

Jak już wspomniałem współczesne oprogramowanie antywirusowe, to nie tylko program do analizy danych na dysku twardym. Pisaliśmy już o tym we wpisie dotyczącym oprogramowania ESET.. W ramach różnych pakietów, obecnie oferowanych jest wiele programów spełniających rozmaite funkcje. Antywirus, często połączony jest z modułem antyspyware, zaporą firewall, ochroną antyspamową, ochroną poczty, przeglądarki internetowej, ochroną rejestru systemowego (dotyczy tylko systemów z rodziny Microsoft), kontrolą rodzicielską, kontrolą portów USB, ochroną dokumentów, skanowaniem dokumentów dostępnych w chmurze, narzędziem do wykonywania kopii zapasowej, konsolą zdalnego zarządzania, ochroną narzędzi systemowych… Uff, jak widać, jest tego sporo. Jednak, czy tak wielka aktywność pakietów antywirusowych na naszych komputerach jest skuteczna? Wiele zależy od tego, jak ta ochrona jest zapewniania w poszczególnych obszarach, a nie, jak już powiedzieliśmy, od tego, że „po prostu” jest.

Fałszywy i prawdziwy antywirus

Obecnie bardzo łatwo trafić na nieoryginalne, pochodzące z niepewnego źródła oprogramowanie. Dotyczy to również antywirusów. Fałszywe oprogramowanie antywirusowe, jest dziś realnym zagrożeniem dla naszych komputerów. Pobrany program, po uruchomieniu, proponuje przeskanowanie systemu pod kątem zagrożeń. W trakcie swojego działania, program instaluje na komputerze dodatkowe szkodniki (trojany, keyloggery), a na koniec częstuje nas fałszywym raportem o szeregu zagrożeń, które zostały wykryte i jedynym skutecznym sposobem ich usunięcia jest zakup tego właśnie oprogramowania. No tak… od tego momentu już na pewno.

Program antywirusowy, czyli system bezpieczeństwa

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, dzisiejszy program antywirusowy, to często wieloskładnikowe oprogramowanie. Obecnie, ochrona przed zagrożeniami, ze strony złośliwego oprogramowania, to zintegrowany system, który ma możliwość centralnego zarządzania i ochrony grup komputerów, urządzeń mobilnych, serwerów w ramach organizacji, firmy, społeczności. Umożliwia nam on definiowanie polityk bezpieczeństwa z poziomu konsoli zarządzającej dotyczących eliminacji zagrożeń. Takie podejście pozwala nam wymagać więcej od systemu, niż dotychczas.

Konsola zarządzająca – można chcieć więcej

System ochrony antywirusowej pozwala administratorom na skuteczne realizowania polityki bezpieczeństwa w tym zakresie. Dzięki centralnym mechanizmom zarządzania administrator może na ten przykład zdefiniować listę oprogramowania, które warto zainstalować na komputerze. Co więcej, aplikacja na komputerze, uniemożliwi instalację oprogramowania spoza zdefiniowanej listy. Może zdalnie zablokować porty USB, wymusić aktualizację sygnatur wirusów i wiele innych. Centralnie zarządzany system ochrony antywirusowej, staje się skuteczną tarczą, trudną do przebicia przez potencjale zagrożenia.

Wybór skutecznego rozwiązania

Od wielu lat zajmujemy się budowaniem polityk bezpieczeństwa dla różnych organizacji, a w ramach tej aktywności, dobieramy również dostawców systemów antywirusowych. Konfigurujemy niezbędne funkcjonalności, które definiujemy wspólnie z klientami, a następnie sprawujemy pieczę nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu i reagujemy na informacje o zagrożeniach. Zapraszamy do kontaktu z nami, a chętnie opowiemy o tej części naszej działalności. Osobnym tematem w tym zakresie, może być połączenie ochrony od wewnątrz, z ochroną zewnętrzna, na przykład integracja systemów antywirusowych z brzegowymi urządzeniami UTM, ale to temat na osobny artykuł.

Autor: Mariusz Duszyński -

RESZTA Z AKTUALNOŚCI

Sekret sukcesu w projektach IT

Pomimo wielu lat prowadzenia różnych projektów informatycznych, odnoszę wrażenie, że w odbiorze uczestników, interesariuszy, czy to sponsorów niewiele się zmienia. Często ...

2018-12-10 Czytaj więcej

Aplikacje webowe iNS w nowej odsłonie graficznej.

W IT Solutions wiemy, że każda aplikacja webowa musi mieć przejrzysty i intuicyjny interfejs graficzny, aby przyciągnąć do siebie uwagę użytkowników. Dlatego właśnie ...

2018-12-06 Czytaj więcej

Oferta IT

Obsługa informatyczna z czym to się je? – Czyli jak czytać oferty IT.

Kiedy stajemy przed koniecznością zmiany firmy informatycznej lub nasz informatyk, właśnie podziękował za współpracę, na naszym biurku lądują rozmaite oferty. Różne ceny, ...

2018-12-04 Czytaj więcej
NEWER POSTSOLDER POSTS

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy naszych specjalistów IT, masz świetny pomysł i szukasz ludzi, z którymi mógłbyś go zrealizować, zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy. Czekamy na Ciebie.

lub

Zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy!
Wprowadź poprawnie numer swojego telefonu Zaznacz zgodę Twój numer został zapisany - oddzwonimy już niedługo