Wstecz

Office 2019, istotna nowość czy jedynie Office 365 w innym opakowaniu?

Od wejścia na rynek, nowego pakietu Microsoft Office 2019, nadal dużo się o nim pisze. To zrozumiałe, bo ciężko wyobrazić sobie pracę w biurze, czy naukę, bez odpowiedniego pakietu aplikacji służących do tworzenia tekstów, przeprowadzania obliczeń, tworzenia wykresów czy prezentacji multimedialnych.

Istnieją darmowe pakiety biurowe, ale nie są one w stanie zaoferować nam tego, co od wielu lat ma w swojej ofercie Microsoft Office. Od zawsze pakiet był dostępny tylko w wersji box/ESD. Finansowanie było bardzo proste i opierało się na jednorazowej płatności. Kilka lat temu Microsoft wprowadził na rynek chmurową odmianę tradycyjnego pakietu Office. Nowa wersja pakietu biurowego oferowała znacznie więcej funkcjonalności, niż dotychczasowe pakiety box-owe i bieżącą wersję wszelkich dodatków i poprawek.

Office w chmurze czy lokalnie

Nowy pakiet nazwano Office 365. Jego cechą charakterystyczną, wyróżniającą go na tle wcześniejszych pakietów, jest miejsce instalacji i sposób działania. Ta wersja działa w chmurze na serwerach firmy Microsoft, a wszystkie pliki tworzone w aplikacjach Word, Excel czy PowerPoint użytkownicy mogą zapisywać zarówno na dysku własnego komputera, jak i również na udostępnionych zasobach Microsoft. Przechowywanie plików na dyskach producenta pozwala w nieograniczonym zakresie udostępniać je i wspólnie nad nimi pracować.

Do niedawna tylko użytkownicy Microsoft Office 365 mogli liczyć na stałe aktualizacje swojego pakietu i cieszyć się funkcjonalnościami niedostępnymi dla użytkowników box-owych pakietów Office.

Nowe opakowanie, nowe ceny

Październik jest miesiącem premiery nowego pakietu Microsoft Office 2019. Jego podstawową zaletą jest aktualizacja o funkcjonalności, które do tej pory zawierał tylko Microsoft Office 365.

Microsoft Office 2019, podobnie jak wcześniejsze pakiety, jest instalowany wyłącznie lokalnie na komputerze użytkownika. Ta cecha odróżnia go od pakietu 365, poza tym obydwa pakiety oferują praktycznie te same funkcjonalności. Office 2019 zawiera wszystkie, znane wcześniej aplikacje; Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Project, Visio, Access i Publisher, tu nie ma nowości. Użytkownicy pakietów Office 2019 przeznaczonych na systemu macOS mają możliwość korzystania z czterech pierwszych aplikacji.

Finansowanie pakietu Office 2019 jest oparte o jednorazową płatność. W zamian użytkownicy otrzymują gwarancję niezbędnych aktualizacji i poprawek w przewidzianym okresie wsparcia technicznego dla tego pakietu. Przewidywany przez producenta czas to 5-letnie wsparcie podstawowe oraz dodatkowy 2-letnim okres wsparcia rozszerzonego. Różnice w stosunku do wcześniejszej wersji pakietu Office 2016 znajdziemy głównie w nowych funkcjonalnościach standardowych aplikacji pakietu Office. Ceny wersji boxowych zaczynają się już od 990 zł netto, ceny Office 365 już od 8,80 € za miesiąc.

Office 2019
Office stawia na wsparcie pracy zespołowej.

Nie tylko pudełko

Zmian względem wcześniejszych pudełkowych wersji oczywiście jest bardzo dużo. Najbardziej rzuca się w oczy możliwość korzystania z czarnego tła w głównych aplikacjach. Nowy Word posiada funkcję narratora, czytającego zaznaczony fragment tekstu. W Excelu dodano nowe wykresy i formuły oraz usprawniono narzędzia analityczne. Pojawiła się funkcja publikowania arkuszy w Power BI, programie służącym do przeprowadzania profesjonalnych analiz biznesowych. We wszystkich aplikacjach usprawniono działanie pióra. Ten fakt docenią użytkownicy tabletów, korzystający z pakietu Office 2019. Zmiany objęły też program Outlook, do którego dodano m.in. @wzmianki znane z portali społecznościowych. Skrzynka odbiorcza otrzymała dodatkową „pod-skrzynkę” przeznaczoną na wiadomości priorytetowe.

Nowy pakiet Office 2019, w przeciwieństwie do wcześniejszych, możemy zainstalować jedynie na systemie Windows 10. Jeśli nadal posiadamy system Windows 7 lub 8, a zależy nam na korzystaniu z nowych funkcjonalności Microsoft Office 2019, to pozostaje nam jedynie wykupić abonament pakietu Office 365. Pliki tworzone w Microsoft Office 2019 możemy otwierać we wcześniejszych wersjach pakietu Office; 2016, 2013 i 2010.

Ciekawi nasz Wasza opinia na temat nowego pakietu Office 2019. Jakie są Wasze pierwsze wrażenia? Może nowy pakiet jest dla Was nie do przyjęcia. Podzielcie się z nami komentarzami i Waszymi spostrzeżeniami. Czekamy na nie, bo bardzo je sobie cenimy.

Autor: Marcin Surmiak -

RESZTA Z AKTUALNOŚCI

Windows Home czy Professional

Windows Home a Professional – Czy mam właściwą wersję systemu?

Zakup komputera to nie tylko wybór konkretnej specyfikacji technicznej. Oprócz wyboru procesora, pamięci RAM czy karty graficznej, wybieramy też wersję systemu operacyjnego. ...

2019-02-15 Czytaj więcej

Audyt IT w pigułce

Lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć – audyt IT w pigułce

Na naszej stronie, znajduje się już artykuł Audyt Oprogramowania – studium przypadku opisuje on przykład przeprowadzonego audytu którego nacisk położony był na temat ...

2019-02-11 Czytaj więcej

wsparcie windows 7

Niedługo skończy się oficjalne wsparcie dla Windows 7 i 8.1

Większość urządzeń i systemów informatycznych ma określony cykl życia. Cykl życia produktu rozpoczyna się w chwili wprowadzenia go na rynek. Najczęściej o końcu życia produktu ...

2019-02-05 Czytaj więcej
NEWER POSTSOLDER POSTS

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy naszych specjalistów IT, masz świetny pomysł i szukasz ludzi, z którymi mógłbyś go zrealizować, zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy. Czekamy na Ciebie.

lub

Zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy!
Wprowadź poprawnie numer swojego telefonu Zaznacz zgodę Twój numer został zapisany - oddzwonimy już niedługo