fbpx
Wstecz

Kopia zapasowa danych w chmurze.

Dlaczego warto trzymać dane w chmurze?

Koncepcja przechowywania danych w chmurze (backupu danych) ma już kilka lat. Wykorzystanie internetu do tego, aby mieć swój drugi twardy dysk w sieci to coraz powszechniejsza praktyka. Często korzystamy z takiego rozwiązania w życiu prywatnym. Producenci smartfonów lub tabletów umożliwiają swoim klientom zapisywanie danych, muzyki, filmów w opłaconej wcześniej przestrzeni dyskowej na swoich serwerach. Czy zastanawialiście się jakie korzyści, poza zwolnieniem miejsca na telefonie, daje trzymanie danych w chmurze?

Bezpieczne dane

Załóżmy, że na swoim laptopie mamy zapisaną pracę magisterską. Dysk w komputerze pewnego dnia odmawia posłuszeństwa. Oczywiście korzystamy z gwarancji i oddajemy sprzęt do serwisu producenta w nadziei na naprawę. W tym momencie pojawia się stres i obawa o los naszej pracy magisterskiej, a często czas naprawy przekracza termin oddania pracy. Po pewnym czasie uszkodzony dysk zostaje wymieniony na nowy, ale bez naszych danych, których odzyskanie jest bardzo drogie i bardzo trudne. Tu możemy dostrzec pierwszą, główną zaletę korzystania z rozwiązań cloudowych. Brak konieczności posiadania niezawodnych nośników danych, o które trzeba dbać, i które w przypadku awarii nie ochronią naszych danych. Oczywiście dane w chmurze, jak i całe repozytoria zdalne są ulokowane na fizycznym sprzęcie, ale jego utrzymanie i dbanie o jak najlepszą kondycję nie jest naszym zmartwieniem. Aby mieć dostęp do danych wystarczy jedynie urządzenie wyposażone w przeglądarkę internetową.

Dostęp do plików

Obok bezpieczeństwa, stały i szybki dostęp do danych z dowolnego urządzenia i z dowolnego miejsca, oczywiście z dostępem do Internetu jest niezwykle przydatną funkcjonalnością. Gwarancja wysokiej dostępności do danych w chmurze sprawia, że coraz więcej firm zapisuje własne kopie bezpieczeństwa w zdalnej przestrzeni. Unika się wtedy konieczności utrzymania skomplikowanej i drogiej infrastruktury do przechowywania kopi zapasowych. Jedyne o co należy zadbać to stabilne i wydajne firmowe łącze internetowe.

Wysokie standardy

Coraz częściej słyszymy obawy, że tak naprawdę nie wiemy gdzie są przechowywane nasz dane i kto ma do nich dostęp. Na polskim rynku jest coraz więcej firm, gwarantujących dostęp do centrów danych znajdujących się wyłącznie na terenie Polski. Serwerownie o wysokim poziomie zabezpieczeń i światowym poziomie certyfikacji np. CSA Security oraz wysokim stopniu klasyfikacji (Tier 4 wg. TIA-942) gwarantują nam bezpieczeństwo informacji, które w nich przechowujemy.

Wygoda i komfort

Wykorzystując rozwiązania chmurowe unikasz trudnych do przewidzenia kosztów utrzymania infrastruktury do backup-u. Współczesne usługi przewidują opłaty adekwatne do wykorzystywanej przestrzeni dyskowej. Płacisz tylko za przestrzeń, z której korzystasz. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteś w stanie przewidzieć wydatki związane z utrzymaniem kopii bezpieczeństwa/kopii zapasowej.

Chmura to przyszłość

Stały dostęp do szybkiego Internetu staje się coraz bardziej powszechny, co znacząco wpływa na rozwój rozwiązań chmurowych. Dedykowane aplikacje, z coraz większą ilością możliwości, pozwalają na skonfigurowanie zaawansowanej kopii zapasowej, bez konieczności utrzymywania drogiej infrastruktury. Przy planowaniu budżetu IT na przyszły rok oraz projektowaniu swojego centrum danych, warto wziąć pod uwagę rozwiązania chmurowe. Chętnie doradzimy i podpowiemy jak skorzystać z wysokodostępnych rozwiązań i pomożemy zaprojektować taką architekturę. Współpracujemy z głównymi dostawcami takich usług w Polsce. Zapraszamy do kontaktu z nami.

Autor: Mariusz Duszyński -

RESZTA Z AKTUALNOŚCI

Podpis elektroniczny, po co mi to?

Jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do organizowania sobie życia online. Zakupy w internecie, bilety na samolot, przelewy bankowe, to sprawy, które coraz częściej ...

2019-05-16 Czytaj więcej

Pomoc zdalna, docieramy z prędkością światła – światłowodem.

Codzienna praca na komputerze bardzo często polega na korzystaniu z przeróżnych aplikacji i programów takich jak systemy CRM, pakiet Office, Outlook czy chociażby przeglądarki ...

2019-05-08 Czytaj więcej

Opieka informatyczna to nie serwis

Opieka informatyczna to nie serwis komputerowy

Często zakres opieki informatycznej jest wprost rozumiany jako serwis sprzętu komputerowego. Najprostszym skojarzeniem, jakie nasuwa się w takiej sytuacji, jest awaria ...

2019-04-19 Czytaj więcej
NEWER POSTSOLDER POSTS

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy naszych specjalistów IT, masz świetny pomysł i szukasz ludzi, z którymi mógłbyś go zrealizować, zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy. Czekamy na Ciebie.

lub

Zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy!
Wprowadź poprawnie numer swojego telefonu Zaznacz zgodę Twój numer został zapisany - oddzwonimy już niedługo