fbpx
Wstecz

Niedługo skończy się oficjalne wsparcie dla Windows 7 i 8.1

Większość urządzeń i systemów informatycznych ma określony cykl życia. Cykl życia produktu rozpoczyna się w chwili wprowadzenia go na rynek. Najczęściej o końcu życia produktu decyduje wycofanie wsparcia technicznego lub wprowadzenie na rynek nowego modelu produktu. W podobny sposób działa firma Microsoft, rozwijając swój system operacyjny i oferując wsparcie Windows w z góry przewidzianym okresie.

Cykl życia systemu

W przypadku systemu Windows, cykl rozpoczyna się w momencie wydania systemu, a kończy po zakończeniu dodatkowego wsparcia technicznego. W lipcu 2015 pojawił się, dzisiaj już powszechny, Windows 10. Oczywiście wejście na rynek nowego systemu operacyjnego nie oznaczało końca życia Windowsa 7 i 8.1. Minęło jednak kilka lat i nadszedł moment, w którym firma Microsoft poinformowała o zakończeniu wsparcia dla tych dwóch systemów operacyjnych.

Wsparcie Windows przez producenta jest warunkiem bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że wsparcie producenta systemu operacyjnego jest bardzo ważne. W okresie wsparcia, producent wprowadza bardzo wiele aktualizacji, zabezpieczeń, zwiększających poziom bezpieczeństwa naszego komputera w sieci. Jest to reakcja, na nowe, pojawiające się, zagrożenia i wyzwania, których nie było w momencie startu systemu. Dodatkowo wprowadzane są również aktualizacje systemu niezwiązane z bezpieczeństwem, ale usprawniające działanie gier, aplikacji, kontrolerów czy kart graficznych. Niejednokrotnie w historii wykorzystywano luki w sterownikach urządzeń do ataków hakerskich i tylko regularne aktualizowanie systemu zapewnia bezpieczeństwo w pracy.

Wsparcie realizowane przez Microsoft dzieli się na podstawowe i dodatkowe.

Przedstawiono Różne daty w z którymi zakończ się wsparcie Windows 7 i 8.1:

Klienckie systemy operacyjne Koniec wsparcia podstawowego Koniec wsparcia dodatkowego
Windows 8.1 9 stycznia 2018 r. 10 stycznia 2023 r.
Windows 7, z dodatkiem Service Pack 1* 13 stycznia 2015 r. 14 stycznia 2020 r.

Czym różni się wsparcie dodatkowe od podstawowego?

Wsparcie dodatkowe rozpoczyna się po okresie wsparcia podstawowego i obejmuje tylko aktualizacje oraz poprawki dotyczące krytycznych zabezpieczeń. Nie są już wdrażane aktualizacje, które nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem, jak wspomniane wcześniej sterowniki do sprzętu. Częściowo odbiera, na przykład, możliwość korzystania z bezpłatnej pomocy technicznej.

Na nieco większą pomoc mogą liczyć użytkownicy systemów w wersji profesjonalnej.

Użytkownicy systemu Windows w wersji Home mogą korzystać z aktualizacji, niezwiązanych z zabezpieczeniami, tylko w okresie wsparcia podstawowego. Zakres ograniczeń wynikających z formy wsparcia znajdziecie w poniższym linku.

Wstrzymanie modernizacji to ryzykowna oszczędność.

Jeśli nadal korzystacie z systemów Windows w wersji 7 i 8.1 to może warto przemyśleć zmianę na nowszy model. Teoretycznie korzystanie ze starszego systemu Windows będzie jeszcze możliwe, jednak już teraz widać powolne wycofywanie tych produktów ze sprzedaży, a kolejne sklepy usuwają je ze swojego asortymentu. Powinniśmy również zdać sobie sprawę z tego, że obecnie większość programów, aplikacji i gier tworzona jest z myślą tylko o systemie Windows 10. Prawdopodobnie będziemy mogli je zainstalować na starszym systemie, ale nikt nie da nam gwarancji, że będą działać poprawnie. Warto poważnie rozważyć wymianę systemów operacyjnych w swojej firmie, zwłaszcza że jest jeszcze trochę czasu aby to zaplanować i wdrożyć bez pośpiechu. Jeśli wymianą ma być objęta większa ilość komputerów, to dobrze już dziś przygotować się na taką inwestycję.

Można, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami.

Podobnie jest w przypadku sterowników do kart graficznych. Niektóre nowe gry lub aplikacje do projektowania, wykorzystują zaawansowane układy graficzne nowych kart, obsługiwane przez sterowniki działające tylko na systemie Windows 10. Korzystając z takich aplikacji lub gier i instalując sterowniki na systemie Windows 7 nie będziemy mogli w pełni cieszyć się z niektórych nowoczesnych rozwiązań producentów kart graficznych.

Jeśli masz w swojej firmie, dość sporą armię komputerów z Windowsem 7 lub 8.1, to warto pomyśleć o zaplanowaniu inwestycji w najbliższym czasie. Jest to dla Ciebie problem? Zleć to nam. Sprawdzimy, zaplanujemy, przygotujemy ofertę i wymienimy wszystko zgodnie z zaakceptowanym przez Ciebie harmonogramem.

Autor: Marcin Surmiak -

RESZTA Z AKTUALNOŚCI

Podpis elektroniczny, po co mi to?

Jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do organizowania sobie życia online. Zakupy w internecie, bilety na samolot, przelewy bankowe, to sprawy, które coraz częściej ...

2019-05-16 Czytaj więcej

Pomoc zdalna, docieramy z prędkością światła – światłowodem.

Codzienna praca na komputerze bardzo często polega na korzystaniu z przeróżnych aplikacji i programów takich jak systemy CRM, pakiet Office, Outlook czy chociażby przeglądarki ...

2019-05-08 Czytaj więcej

Opieka informatyczna to nie serwis

Opieka informatyczna to nie serwis komputerowy

Często zakres opieki informatycznej jest wprost rozumiany jako serwis sprzętu komputerowego. Najprostszym skojarzeniem, jakie nasuwa się w takiej sytuacji, jest awaria ...

2019-04-19 Czytaj więcej
NEWER POSTSOLDER POSTS

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy naszych specjalistów IT, masz świetny pomysł i szukasz ludzi, z którymi mógłbyś go zrealizować, zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy. Czekamy na Ciebie.

lub

Zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy!
Wprowadź poprawnie numer swojego telefonu Zaznacz zgodę Twój numer został zapisany - oddzwonimy już niedługo