fbpx
Wstecz

Jak wybrać optymalnego laptopa?

Nasi klienci często proszą nas o radę przy wyborze laptopa do pracy. Jednym z pytań które zazwyczaj wtedy słyszymy jest:  “Dlaczego jeden komputer jest droższy, a drugi tańszy, chociaż parametry techniczne są dość zbliżone?”

I rzeczywiście tak jest, jeśli chodzi o komputery przenośne (laptopy, notebooki). Dlaczego? Różnice pomiędzy grupami poszczególnych modeli notebooków to nie tylko parametry, ale również jakość wykonania, przeznaczenie, środowisko przyszłej pracy i jej charakter. Najczęściej urządzenie podzielone są na grupy właśnie pod tym kątem.

Dell Vostro
Dell Vostro

Na przykładzie notebooków DELL

Postanowiliśmy opisać w skrócie cechy charakterystyczne określonych grup laptopów biznesowych na przykładzie firmy Dell, której jesteśmy partnerem. Poniższa tabela pokazuje obecnie oferowane modele i różnice pomiędzy nimi.

Model Seria Charakterystyka ogólna

Vostro

Podstawowa linia prostych, a zarazem solidnych i wydajnych notebooków przeznaczonych do użytku biurowego.

3000 Proste biznesowe laptopy dedykowane do pracy biurowej z dużym ekranem 15 calowym i wbudowanym napędem DVD. Zależnie od wyposażenia stanowią grupę najbardziej budżetowych notebooków Dell.
5000 Rozwinięcie serii 3000, większe możliwości konfiguracji początkowej i rozbudowy w przyszłości. Opcjonalnie,  podświetlana klawiatura. Dostępny z 14 i 15 calowym ekranem.
7000 Najbardziej wydajny przedstawiciel linii Vostro. Laptop dostępny z 15 calowym ekranem. Standardowo wyposażony w procesory Intel, najnowszej, ósmej generacji.

Latitude

Flagowa linia firmy Dell, posiadająca serie bardzo wydajnych notebooków, wyróżniających się wysoką jakością materiałów i wykonania.

3000 Dostępne z ekranami od 13 do 15 cali. Notebooki 13 calowe z tej serii dedykowane są dla edukacji, solidne, wytrzymałe z ekranem obracanym o 360 stopni. Modele 14 i 15 calowe są dedykowane dla niewielkich firm szukających sprzętu wysokiej jakości z mocnym bazowym wyposażeniem.
5000 Bogata oferta konfiguracji sprzętowej. Bardzo wysoka jakość wykonania. Dostępne z ekranami w rozmiarach od 12 do 15 cali. Wersja 2 w 1 posiada odłączany ekran dotykowy. Dostępny także w 14 calowej, wzmocnionej wersji Rugged.
7000 Dostępne z 12, 13,3 i 14 calowymi ekranami. Są to ultrabooki wykonane z materiałów najwyższej jakości. Notebook 13,3 calowy to wersja 2 w 1, z dotykowym, obracanym o 360 stopni ekranem.
Rugged Seria wzmocnionych laptopów. Dostępne z 14 calowym ekranem. Zaprojektowane pod kątem odporności na wstrząsy, drgania czy nawet upadki. Posiadają klasę szczelności  IP52 i wodoodporną klawiaturę.

Precision

Mobilne stacje robocze przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów.

Modele z tej linii cechuje najwyższa jakość wykonania i gotowość do pracy m.in. z aplikacjami do projektowania 3D.

Serie tej linii można opcjonalnie wyposażyć w karty graficzne z serii NVIDIA®

3000 Podstawowe 15 calowe, przystępne cenowo, stacje robocze z bardzo wydajnym standardowym wyposażeniem m.in. kartami graficznymi NVIDIA® Quadro®.
5000 Bardzo cienkie, lekkie i smukłe 15 calowe stacje robocze o bardzo wysokiej bazowej wydajności.

Opcjonalnie dostępne ekrany wyświetlające w jakości 4k. Dostępne wersje 2 w 1 z obracanym o 360 stopni, 15 calowym ekranem.

7000 Seria tych stacji roboczych cechuje się najlepszą jakością wykonania i najwyższą wydajnością bazowych konfiguracji z opcją wyposażenia w procesory Xeon®.  Lekka konstrukcja. Możliwość wyboru pomiędzy kartami Radeon Pro™ WX, a NVIDIA Quadro®. Dostępne z ekranami 15 i 17 calowymi. Opcjonalnie ekran 17 calowy wyświetlający w jakości 4K.

 

Niezależnie od wyboru modelu i serii, należy pamiętać, że wszystkie notebooki biznesowe firmy Dell objęte są 3 letnim okresem gwarancji z serwisem, który jest realizowany w następnym  dniu roboczym, w miejscu użytkowania sprzętu (serwis on-site).

Dell Latitude
Dell Latitude

Nie tylko parametry

Jak widać oprócz podstawowych parametrów takich jak moc obliczeniowa procesora, pojemność pamięci RAM oraz pojemność dysku twardego, w przypadku komputerów przenośnych, wpływ na cenę mają również inne, bardzo ważne, elementy. Warto dodać, że wbrew pozorom, komputery przenośne z mniejszą przekątną matrycy np. 13”, będą droższe od tych z większą przekątną np. 15” czy 17”. Jednak temu zagadnieniu, pewnie poświęcimy inny artykuł.

Bardziej oczywiste fakty

Wielkość same j matrycy, ma również wpływ na wielkość całego urządzenia, co z pozoru wydaje się oczywiste, ale z doświadczenia wiemy, że tak nie jest. Ponadto w przypadku urządzeń przenośnych, trudno jest pogodzić długość czasu pracy na baterii wraz z wysoką wydajnością i masą. Dlatego powinniśmy liczyć się z tym, że wraz ze wzrostem wydajności, może wzrastać masa i czas pracy na baterii, pomiędzy doładowaniami, będzie krótszy.

Doradzamy w wyborze laptopa

Wybór optymalnego komputera przenośnego, do naszych oczekiwań i przyszłych zastosowań, to wcale nie jest taka prosta sprawa. Dlatego zapraszamy do kontaktu z nami, a na pewno pomożemy, na podstawie zdefiniowanych potrzeb, dobrać najlepszy sprzęt.

Dell Precision
Dell Precision

 

Autor: Marcin Surmiak -

RESZTA Z AKTUALNOŚCI

Office 365 – korzystny wpływ na Twoją firmę

Office 365 jest już na rynku od kilku lat. Jego pojawienie się wywołało duże zaciekawienie oraz obawy. Microsoft postanowił bowiem ulokować dobrze nam znaną usługę w chmurze. ...

2019-07-31 Czytaj więcej

Czy outsourcing działu IT pomaga w sprzedaży nowych samochodów? Tak!

Wyobraźmy sobie, że główny serwer w salonie się zepsuł. Biuro obsługi klienta i System do zamawiania części, które były zainstalowane na serwerze, nie działają, a serwis jest ...

2019-06-25 Czytaj więcej

Cyfrowy hydraulik – ochrona przed wyciekiem danych

Wykorzystując w pracy internet nieustannie narażamy nasze środowisko informatyczne na ataki różnych wirusów lub programów szpiegujących. Zastosowanie dobrego oprogramowania ...

2019-06-04 Czytaj więcej
NEWER POSTSOLDER POSTS

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy naszych specjalistów IT, masz świetny pomysł i szukasz ludzi, z którymi mógłbyś go zrealizować, zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy. Czekamy na Ciebie.

lub

Zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy!
Wprowadź poprawnie numer swojego telefonu Zaznacz zgodę Twój numer został zapisany - oddzwonimy już niedługo