fbpx
Wstecz

Jak wybrać komputer? Czyli wskazówki wyboru optymalnego sprzętu.

Wielu z nas bardzo często staje przed wyborem komputera. Kupujemy sprzęt dla siebie lub na prezent. Zastanawiamy się, czy lepszy będzie laptop, czy jednak komputer stacjonarny, fachowo nazywany desktopem. Wybór odpowiedniej konfiguracji jest nieograniczony. W takiej sytuacji zadajemy sobie wiele pytań o parametry, wygląd czy osiągi urządzenia.
W poniższym artykule postaramy się Was naprowadzić na podstawowe pytania, jakie należy sobie zadać przy wyborze komputera oraz cechy, jakie warto wziąć pod uwagę.

Do czego komputer ma służyć?

Przede wszystkim musimy sprecyzować, czy komputer ma służyć do pracy, czy rozrywki. A może chcemy mieć jeden sprzęt do wszystkiego?
Wiadomo, że jeśli pracujemy stacjonarnie w biurze i nie chcemy zabierać pracy do domu, to lepszym rozwiązaniem będzie desktop. Jeśli natomiast nasz zawód wymaga częstych wyjazdów, pracy zdalnej, to wtedy wybierzemy laptopa. Komputery stacjonarne z reguły oferują większą możliwość rozbudowy w przyszłości niż laptopy. Oczywiście, w dużej mierze wynika to z wolnej przestrzeni w obudowie. Komponenty takie jak karty graficzne, płyty główne, zasilacze, montowane w desktopach, są inaczej zaprojektowane, często nieco większe od tych instalowanych w laptopach. Komputery stacjonarne posiadają bardziej rozbudowane układy chłodzenia i odprowadzania ciepła, co przekłada się na wyższą wydajność procesora, kart graficznych czy płyty głównej.

Wskazówki wyboru komputera
Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie “Do czego będę wykorzystywać swój nowy komputer?”

Jakie parametry powinien mieć komputer do pracy w biurze?

Większość podstawowych biurowych aplikacji takich jak pakiet MS Office czy systemy ERP/CRM do sprawnego działania nie wymaga bardzo wydajnej karty graficznej. Do sprawnej pracy nad plikami tekstowymi, tabelami i arkuszem kalkulacyjnym wystarczy nam wydajny procesor, pamięć RAM i podstawowy dysk. Mówimy tutaj o procesorze Intela i3 lub i5, pamięci 4-8GB RAM i dysku SSD pojemności 256GB lub HDD 1TB.

Są jednak aplikacje, głównie graficzne lub projektowe (np. CAD), które do płynnego działania wymagają znacznie mocniejszego sprzętu. Fachowo taki komputer nazywamy wtedy stacją graficzną. Taka stacja graficzna powinna posiadać na pokładzie między innymi mocną kartę graficzną (np. NVIDIA Quadro), nieco mocniejszy procesor z serii i7 i co najmniej 16GB pamięci RAM. Firma NVIDIA stworzyła karty graficzne z serii Quadro głównie z myślą o projektantach pracujących w aplikacjach CAD czy grafikach chcących tworzyć zaawansowane efekty specjalne i wizualizacje. Musimy także pamiętać, że zgodnie z zasadami licencjonowania firmy Microsoft , komputery służące do pracy powinny mieć zainstalowany system operacyjny w wersji profesjonalnej – PRO.

Zapraszamy również do naszego tekstu o wyborze laptopa do pracy.

Komputer bardziej dla rozrywki

Jeżeli jednak szukamy komputera, który pozwoli nam oderwać się od pracy i skupić na rozrywce, to powinniśmy zapomnieć o komputerach biznesowych opisanych powyżej. Tutaj firma NVIDIA ponownie wyszła naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, tworząc serię kart graficznych GEFORCE, przeznaczonych głównie do gier i w ostatnim czasie, do obsługi VR (virtual reality).

Wybierając komputer domowy, warto zapoznać się z wymaganiami sprzętowymi gier i aplikacji, z których będziemy chcieli korzystać.
Wydajna karta graficzna jest w tym przypadku obowiązkowym komponentem komputera. Oferta dwóch wiodących producentów kart, firm NVIDIA i AMD, jest bardzo bogata. Warto zacząć poszukiwania komputera właśnie od doboru odpowiedniej karty graficznej.

Zestawy komputerowe oświetlenie LED
Zestawy komputerowe dedykowane rozrywce można wyposażyć w efektowne oświetlenie które nada indywidualnego charakteru każdej maszynie.

Kolejnym ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest procesor. Większość popularnych tytułów gier wymaga co najmniej procesorów klasy Intel i5 lub AMD Ryzen 5. Procesor jest mózgiem naszego komputera. Jest elementem równie istotnym w komputerach biznesowych, jak i tych przeznaczonych do gier. (Czy na nowych procesorach działa Windows 7?)
Wybierając komputer do gier nie możemy zapomnieć o pamięci RAM. Warto szukać komputerów z co najmniej dwukrotną możliwością rozbudowy tego parametru w przyszłości. Przykładowo, jeśli kupujemy laptopa z pamięcią na poziomie 8GB, to dobrze gdyby w ciągu 2-3 lat była możliwość dołożenia do niego kolejnych 8GB. Jest to ważne, ponieważ z roku na rok, nowe aplikacje, gry i aplikacje webowe mają coraz większy apetyt na pamięć RAM. Jeśli decydujemy się na samodzielne złożenie komputera stacjonarnego, to dobierzmy taką płytę główną, na której zostanie nam miejsce na dołożenie pamięci RAM w przyszłości.

Magazynowanie danych

Dobór dysku twardego do naszego komputera to również wyzwanie. Musimy mniej więcej określić jakiej wielkości dane będziemy na nim trzymać i czy będziemy na nim instalować aplikacje. W komputerach montuje się głównie dwa rodzaje dysków; SSD i HDD. SSD to szybkie dyski, zbudowane w oparciu o pamięć flash, gdzie informacje są zapisywane cyfrowo. Takie dyski charakteryzują się brakiem mechaniki i ruchomych elementów. Dyski te są kilkadziesiąt razy szybsze od tradycyjnych dysków HDD, przez to są też znacznie droższe. Dyski HDD to klasyczne dyski talerzowe, gdzie informacja jest zapisywana na nośniku magnetycznym. Dyski HDD występują w różnych wariantach prędkości odczytu i zapisu informacji, i są stosowane w większości komputerów biznesowych.

Jaka jest w praktyce różnica między SSD, a HDD?

System operacyjny zainstalowany na dysku SSD uruchamia się znacznie szybciej, w ciągu 3-4 sekund. Podobnie jest z aplikacjami, które uruchamiają się i wczytują zawartość szybciej, jeżeli zainstalujemy je na SSD. Różnica w szybkości dysków nie będzie jednak aż tak zauważalna, jeśli korzystamy z komputera w pracy biurowej. Szybkość działania pakietów biurowych (np. MS Office), czy przeglądarki www będzie porównywalna na dysku SSD i HDD.

Dysk twardy HDD czy SSD?
Odpowiedni wybór dysku może znacząco wpłynąć na satysfakcję z pracy na komputerze.

Oczywiście najważniejszym parametrem dysku jest jego pojemność.

Najbardziej popularnym dyskiem stosowanym w laptopach i desktopach biurowych jest dysk HDD o pojemności 1TB. Jego odpowiednikiem cenowym jest dysk SSD o pojemności 256GB. Niektóre dyski SSD mają pojemność 128GB. Pamiętajmy jednak, że sam system operacyjny Windows 10 zajmuje mniej więcej 60GB przestrzeni dyskowej. Decydując się przykładowo na zakup komputera z jednym dyskiem SSD o pojemności 128GB musimy wziąć pod uwagę, że realnie będziemy mogli wykorzystać nie więcej niż połowę jego pojemności. Warto zatem dopłacić i wybrać dysk o pojemności 256GB lub pozostać przy dysku 128GB i jednocześnie dołożyć do komputera dysk HDD o pojemności 512GB lub 1TB na dane. W takiej konfiguracji system operacyjny i aplikacje (gry) instalujemy na dysku SSD, a filmy, zdjęcia i pozostałe pliki przechowujemy na dysku HDD.

Sprawa nie jest prosta

Jak widać, wybór optymalnego komputera w obecnej rzeczywistości nie jest sprawą łatwa i prostą. Trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań, aby wybrać ten najbardziej pożądany zestaw parametrów. Na wiele z tych pytań, pewnie nie znamy odpowiedzi dzisiaj, co wymaga przewidywania i planowania. Zdajemy sobie sprawę, że można na ten temat napisać, o wiele więcej. Każdy z opisywanych podzespołów, jest tematem na odrębny artykuł, a zapewne wiele elementów, jak na przykład karta dźwiękowa, nie został przez nas w ogóle poruszony. Radzimy, aby przy podejmowaniu decyzji o zakupie, skonsultować się z doradcą. Chętnie doradzimy, pomożemy i zadamy wszelkie niezbędne pytania, które pomogą nam dobrać komputer szyty na miarę. Zachęcamy do komentowania przekazanych przez nas informacji na naszych profilach społecznościowych, a pewnie pojawi się jeszcze niejedna treść na ten temat.

Autor: Marcin Surmiak -

RESZTA Z AKTUALNOŚCI

Office 365 – korzystny wpływ na Twoją firmę

Office 365 jest już na rynku od kilku lat. Jego pojawienie się wywołało duże zaciekawienie oraz obawy. Microsoft postanowił bowiem ulokować dobrze nam znaną usługę w chmurze. ...

2019-07-31 Czytaj więcej

Czy outsourcing działu IT pomaga w sprzedaży nowych samochodów? Tak!

Wyobraźmy sobie, że główny serwer w salonie się zepsuł. Biuro obsługi klienta i System do zamawiania części, które były zainstalowane na serwerze, nie działają, a serwis jest ...

2019-06-25 Czytaj więcej

Cyfrowy hydraulik – ochrona przed wyciekiem danych

Wykorzystując w pracy internet nieustannie narażamy nasze środowisko informatyczne na ataki różnych wirusów lub programów szpiegujących. Zastosowanie dobrego oprogramowania ...

2019-06-04 Czytaj więcej
NEWER POSTSOLDER POSTS

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy naszych specjalistów IT, masz świetny pomysł i szukasz ludzi, z którymi mógłbyś go zrealizować, zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy. Czekamy na Ciebie.

lub

Zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy!
Wprowadź poprawnie numer swojego telefonu Zaznacz zgodę Twój numer został zapisany - oddzwonimy już niedługo