fbpx
Wstecz

Czy na nowych procesorach działa Windows 7?

Przywiązanie do systemu operacyjnego sprawia, że o jego zmianie myślimy dosyć rzadko, głównie przy okazji wymiany komputera na nowszy model. Stajemy wtedy przed wyborem pozostania przy starym, znanym i lubianym systemie, przykładowo Windows 7 lub wyboru najnowszego dostępnego systemu firmy Microsoft. Nowy system, Windows 10 posiada wiele usprawnień i funkcjonalności niedostępnych w starszych systemach. Jest ciągle rozwijany i znacząco poprawia poziom bezpieczeństwa naszego komputera. Często zniechęceni koniecznością poznawania nowego systemu, decydujemy się na instalację systemu Windows 7. Do niedawna większość nowych komputerów dawała nam taką możliwość.

Wiele zmian i nowości

Producenci komponentów, z których składane są komputery, nieustannie rozwijają nowe technologie, zmieniając parametry i poprawiając wydajność swoich produktów. W 2016 roku firma Intel stworzyła nową mikro-architekturę swoich procesorów, nazwaną KabyLake. Nowa architektura zastąpiła do tej pory stosowaną architekturę SkyLake, charakteryzując się większą wydajnością i mniejszym poborem energii. Co ma szczególne znaczenie dla urządzeń mobilnych.

Procesory KabyLake wspierają technologię Intel Optane, stosowaną w dyskach twardych, która zwiększa szybkość uruchamiania systemu operacyjnego i aplikacji. Intel usprawnił także, działanie układów graficznych w procesorach KabyLake. Pozwala to na oglądanie filmów w rozdzielczości 4K przy znacznie niższym obciążeniu energetycznym samego procesora.

Kolejną modyfikacją jaką spotkamy w KabyLake było usprawnienie funkcji regulacji stanów energetycznych Speed Shift. Wykorzystanie tej funkcji jest możliwe tylko na komputerach z systemem Windows 10 posiadającym łatki Redstone. Właśnie dlatego procesory KabyLake nie otrzymały oficjalnych sterowników dla systemów starszych niż Windows 10.

KabyLake już nie dla Windows 7

Na nowych komputerach wyposażonych w procesory KabyLake jest techniczna możliwość zainstalowania systemu Windows 7, ale wtedy nie będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwości nowego procesora. Dodatkowo istnieje duże ryzyko niestabilnego działania systemu, zintegrowanych układów graficznych i całego komputera, objawiające się różnymi błędami w trudnych do przewidzenia momentach pracy.

Co mam pod maską?

Pytanie, jak możemy stwierdzić, do której linii należy procesor w naszym komputerze? To proste: przykładowo, procesory i3, i5 i i7 szóstej generacji to linia SkyLake. Procesory siódmej generacji to linia KabyLake, natomiast procesory ósmej generacji tworzone są w oparciu o architekturę KabyLake Refresh.

Generacja procesora jest opisana poprzez pierwszą cyfrę po myślniku, w jego nazwie. Przykładowo procesor i7-8550U to generacja ósma, a procesor i7-6820HK to generacja szósta.

Czas na zmianę

Brak kompatybilności systemu Windows 7 z funkcjami i możliwościami nowych procesorów poniekąd wymusza na nas przejście na nowy system operacyjny Windows 10, ale nowe możliwości, jakie daje nam ten system to dowód, że jest to zmiana na lepsze.

Generacja procesorów Model procesora Obsługa macierzy OS
KabyLake Procesory Core (i7, i5) siódmej generacji

TYLKO Windows 10

Procesory Xeon szóstej generacji
SkyLake Procesory Core (i7, i5) szóstej generacji

Windows 7, 8, 8.1

Procesory Xeon piątej generacji
Autor: Marcin Surmiak -

RESZTA Z AKTUALNOŚCI

Cyfrowy hydraulik – ochrona przed wyciekiem danych

Wykorzystując w pracy internet nieustannie narażamy nasze środowisko informatyczne na ataki różnych wirusów lub programów szpiegujących. Zastosowanie dobrego oprogramowania ...

2019-06-04 Czytaj więcej

Podpis elektroniczny, po co mi to?

Jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do organizowania sobie życia online. Zakupy w internecie, bilety na samolot, przelewy bankowe, to sprawy, które coraz częściej ...

2019-05-16 Czytaj więcej

Pomoc zdalna, docieramy z prędkością światła – światłowodem.

Codzienna praca na komputerze bardzo często polega na korzystaniu z przeróżnych aplikacji i programów takich jak systemy CRM, pakiet Office, Outlook czy chociażby przeglądarki ...

2019-05-08 Czytaj więcej
NEWER POSTSOLDER POSTS

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy naszych specjalistów IT, masz świetny pomysł i szukasz ludzi, z którymi mógłbyś go zrealizować, zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy. Czekamy na Ciebie.

lub

Zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy!
Wprowadź poprawnie numer swojego telefonu Zaznacz zgodę Twój numer został zapisany - oddzwonimy już niedługo