fbpx
Wstecz

Cloud – Czy na pewno wiesz czym jest chmura w IT?

Chmura, czy też z angielskiego cloud, to w ostatnich czasach w informatyce słowo, coraz częściej odmieniane przez wszystkie przypadki. Osławiona chmura, dla jednych jest zagrożeniem, utrapieniem i brakiem rozsądku, a dla innych przyszłością, wizją i koniecznym elementem rozwoju. Czym tak naprawdę jest cloud i czy rzeczywiście niesie ze sobą, aż tak wiele zagrożeń? Odpowiedzi postaramy się poszukać w poniższym tekście.

Cloud – chmura co to jest?

Zasadniczo chmura to globalna sieć serwerów, z których każdy pełni różne funkcje. Serwery znajdują się w różnych miejscach na świecie i są połączone w jeden „ekosystem”. Jedne przechowują dane, inne obsługują aplikacje, a jeszcze inne dostarczają usługi takie jak strumieniowe przesyłanie materiałów wideo, hosting, platformy dla sieci społecznościowych. Z dowolnego komputera, podpiętego do sieci, możemy uzyskać dostęp do tego wszystkiego w dowolnym czasie.

Rodzaje chmur

Podstawowe rodzaje budowania dostępności dla usług chmurowych to: chmura publiczna, chmura prywatna, chmura hybrydowa i chmura społecznościowa. Cloud publiczny to usługi obliczeniowe, wspomniane wyżej, udostępniane za pomocą publicznego internetu. Chmury publiczne pozwalają firmom na oszczędności, z powodu braku konieczności zakupu i konserwacji lokalnego sprzętu. To dostawca usług w chmurze jest odpowiedzialny za całokształt zarządzania systemem. W przypadku chmury publicznej bardzo często pojawiają się głosy odnośnie do jej bezpieczeństwa. Jednak, jeśli dostawca używa odpowiednich metod zabezpieczeń (np. IDPS – intrusion detection and prevention system), to może być ona tak samo bezpieczna jak cloud prywatny. Chmura społecznościowa to taka, która udostępnia zasoby, wyłącznie pomiędzy organizacjami, takimi jak instytucje rządowe.

Chmura wewnętrzna

Przez chmurę prywatną rozumie się udostępniane usług obliczeniowych za pośrednictwem internetu wybranym użytkownikom, a nie wszystkim. Często mówi się na nią, chmura wewnętrzna lub korporacyjna. Chmura prywatna zapewnia firmom i organizacjom wiele korzyści chmury publicznej, w połączeniu z dodatkową kontrolą i infrastrukturą dostępną lokalnie. Jedyna wada, która różni chmurę prywatną od publicznej, to fakt, że chmury prywatne wymagają takich samych nakładów związanych z personelem i zarządzaniem, jak w przypadku tradycyjnego centrum danych. Ponadto cloud prywatny zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa niż cloud publiczny.

Cloud - Wszyscy o nim słyszeli, a czy ktoś go kiedyś widział?
Cloud – Wszyscy o nim słyszeli, a czy ktoś go kiedyś widział?

Hybryda

Tym razem nie chodzi o popularność silników samochodowych, ale o kolejny rodzaj świadczenia usług obliczeniowych, czyli chmurę hybrydową. Cloud hybrydowy to połączenie chmury publicznej i prywatnej, dzięki czemu można korzystać z zalet obu rozwiązań. Na przykład można użyć chmury publicznej do przetwarzania dużych zadań o niższych wymaganiach bezpieczeństwa,  a chmury prywatnej do wrażliwych, krytycznych operacji biznesowych. Popularnym przykładem wykorzystania tego modelu jest przechowywanie kopi bezpieczeństwa danych w chmurze. Pisaliśmy o tym w jednym z naszych wpisów – Kopia zapasowa danych w chmurze.

Czy należy bać się chmury?

Rzeczywistość jest taka, że niebezpieczeństwo czai się wszędzie, a wszystkie podejmowane przez nas decyzje wiążą się z potencjalnym ryzykiem. Powierzenie naszych danych, podmiotom zewnętrznym, wymaga od nas pewnego poziomu zaufania do tych firm. Lokalni dostawcy często informują nas, gdzie przechowują nasze dane i jak je zabezpieczają. Globalni dostawcy oferują nam większą elastyczność i często niższe ceny, lecz również większe rozproszenie i niekoniecznie precyzyjną informację o obecnym miejscu składowania danych. Tak naprawdę, korzystamy z usług chmury globalnej już od dawna i każdego dnia poprzez e-banking, systemy rezerwacyjne, czy też rozliczając transakcje kartami kredytowymi.

Poza tym statystyki wciąż pokazują, że największym zagrożeniem dla naszych danych jesteśmy my sami. Nawet najlepsze systemy zabezpieczeń nie uchronią nas, gdy sami popełnimy błąd. W Niezbędniku Internauty zawarliśmy podstawowe wskazówki, które pozwolą poprawić poziom bezpieczeństwa naszych danych.

Co zyskujesz dzięki chmurze?

W przypadku chmury publicznej, przede wszystkim, niższe koszty. Nie ma potrzeby kupowania drogiego sprzętu ani oprogramowania, a opłaty są naliczane jedynie za użyte zasoby. W przypadku clouda prywatnego, gdzie zasoby nie są współdzielone z innymi, większą kontrolę i wyższe bezpieczeństwo. Jednak dwoma podstawowymi cechami, które łącza wszystkie rodzaj chmur są elastyczność i skalowalność. Możemy zawsze, dostosowywać nasze centrum danych pod kątem konkretnych wymagań biznesowych i skorzystać z dowolnych zasobów, wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne. Chmury prywatne, dzięki połączeniu z chmurami publicznymi, mogą uzyskiwać dużą skalowalność w dowolnym momencie, kiedy tylko zaistnieje taka potrzeba.

Lubimy chmury

Od lat doradzamy w obszarze usług chmurowych. Zależnie od oczekiwań, zdefiniowanych potrzeb, pomagamy wybrać odpowiedni model lub przekształcić chmurę prywatną, w bardziej skalowalny model hybrydowy. Temat cloud computing, jest wciąż na tyle żywy i rozwojowy, że bardzo chętnie spotkamy się i o nim porozmawiamy, ponieważ każdego dnia, pojawiają się nowe rozwiązania w tym obszarze.

Autor: Mariusz Duszyński -

RESZTA Z AKTUALNOŚCI

Centrum Pomocy iNS pomaga optymalizować koszty.

Paradoks oszczędności w IT. Im więcej zaoszczędzisz, tym więcej zapłacisz.

Z technologią IT w firmach, jest jak ze sprzątaniem mieszkania. Jeśli poświęcimy na regularne sprzątanie piętnaście minut dziennie, to prawie cały czas mamy czysto i ...

2019-03-11 Czytaj więcej

Dedykowane oprogramowanie - weryfikator etykiet

Historia Weryfikatora Etykiet – Czyli ile może kosztować błędna nalepka.

Procesy logistyczne i transportowe często są traktowane jako mało istotny element biznesu. Przy aktualnym poziomie cen przesyłki, mało kto zastanawia się jaki wpływ na jego ...

2019-03-04 Czytaj więcej

Windows Home czy Professional

Windows Home a Professional – Czy mam właściwą wersję systemu?

Zakup komputera to nie tylko wybór konkretnej specyfikacji technicznej. Oprócz wyboru procesora, pamięci RAM czy karty graficznej, wybieramy też wersję systemu operacyjnego. ...

2019-02-15 Czytaj więcej
NEWER POSTSOLDER POSTS

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedzy naszych specjalistów IT, masz świetny pomysł i szukasz ludzi, z którymi mógłbyś go zrealizować, zostaw kontakt do siebie, a na pewno się odezwiemy. Czekamy na Ciebie.

lub

Zostaw swój numer telefonu.
Oddzwonimy!
Wprowadź poprawnie numer swojego telefonu Zaznacz zgodę Twój numer został zapisany - oddzwonimy już niedługo